Csomagok

A különböző csomagokban tudjuk eljuttatni a hozzátartozónk számára a szükséges dolgokat (tisztálkodási szerek, ruházat, élelmiszer...). Itt a szükségesen van a hangsúly. Mindenkinek mások a szükségletei és más az anyagi helyzet is. Megpróbálok mindent részletesen leírni, de hangsúlyoznám, hogy az olvasható csomag-összeállítások, beküldhető tárgyak csak lehetőségek és nem kötelességek a kapcsolattartók számára.

Ebben a részben a csomagokra vonatkozó általános szabályokkal ismerkedhetünk meg. Hát akkor vágjunk bele!

 

  • a csomag súlyát dobozzal együtt kell mérni

  • csak kapcsolattartótól fogadhat csomagot a börtönlakó

  • a dobozon szerepelnie kell:

    • feladó (kapcsolattartó) neve, levelezési címe

    • fogvatartott/elítélt neve, nyilvántartási szám, zárka száma, a bv-intézet levelezési címe

    • a csomag fajtája

  • semmi nem lehet üvegbe vagy fémbe csomagolva

  • semmi nem lehet por vagy tabletta állagú

  • minden terméken (főleg élelmiszer, tisztálkodási szerek) lennie kell magyar leírásnak

  • a csomagokat is tüzetesen átvizsgálják!!! - tiltott tárgy beküldése akár rendőrségi feljelentéssel és a kapcsolattartás megszakításával is járhat

  • a postán vásárolt dobozokhoz vigyünk magunkkal vastag celluxot (nem összerakhatók már) és csak a kicsi és közepes méretet tudjuk használni (a nagyot a méretei miatt nem engedik be)

Alapvetően 3 fajta csomagot lehet küldeni az elítélteknek/fogvatartottaknak:

Az egyes börtönök csomagküldési szabályzata mutathat és mutat is eltéréseket, de az alapvető beküldhető dolgok köre nem igazán változik. A jelentősebb változásokat megpróbálom nyomon követni és mielőbb közzé tenni (saját tapasztalatokat szívesen fogadok). Amikor valaki bekerül és megkapja a végleleges helyét (ez akár több hét is lehet) írásban megkapja a BV-től a csomagban beküldhető tárgyak körét. Ezt érdemes kiküldetni vele mielőbb, mert nem jó érzés ha azt hallja vissza az ember, hogy kidobtak vagy letéteztek valamit, hiszen egyrészt felesleges anyagi kiadás, másrészt feleslegesen foglalta a helyet a csomagban (és ez lesz a másik amit hamar észre fogsz venni: havi 5 kg általános-élelmiszer csomag semmi és figyelni fogod a súlyát is a csomagba kerülő dolgoknak).

Árakat nem igen írok semmihez, hiszen a minőséget, a mennyiséget mindenki egyénilég választja meg. Azt viszont ki merem jelenteni, hogy egyáltalán nem olcsó a "csomagolás". Átalgosan azt tudom mondani, hogy egy...

  • "olcsó" tisztasági csomagot 3 hónapos időtávra borotválkozó felszereléssel és samponnal ki lehet hozni kb 7.000 Ft-ból + feladás + doboz
  • "olcsó" élelmiszer csomagot dohánnyal, hüvellyel és kávéval, csokikkal (nem milka) és egyéb rágcsával, 1 kg olcsó kolbásszal ki lehet hozni kb 30.000 Ft-ból + feladás + doboz (és igen! ez az "olcsó, de minden van benne kategória", mindenféle extra nélkül)

A csomag és a levelezés két különböző dolog. Nem szeretik, ha a csomagban levelet küldünk és azt se, ha beküldött tárgyba (könyv, füzet, újság...) bele van írva bármi (persze egy kedves mondat, egy szivecske a dobzon vagy a könyvben/füzetben még belefér). Általában oda sem adják a levelet vagy a tárgyat. Ennek egyszerű az oka: a levelezést a nevelő intézi és ellenőrzi, a csomagos őrnek ez se nem feladata, se nem kompetenciája (eldönteni, hogy van-e valami szabálytalan kommunikáció az üzenetben).

Érdemes a csomagok feladását minden hónapban kb ugyan abban az időben megtenni, hogy a börtönlakók beosztással tudjanak élni. 

A "bentlévő" járhat spejzolni (börtönboltba vásárolni) meghatározott időközönként és összeghatárig - ez utóbbi kettő teljesen változó az egyes házakban. Az árakról én sehol nem találtam leírást, csak a börtönt megjártak elbeszélésiből van elképzelésem róluk. A legtöbb árut drágán adják (a kávéért például egyenes pofátlan árat mernek kérni), de van amit érdemes inkább ott megvetetni (pl.: WC papír, öblítő) és vannak olyan dolgok is amik csomagban nem mehetnek be, de spejzon lehet kapni őket (hagyma, konzervek, ételízesítők, fagyi, gyümölcsök). Ezeket érdemes leegyeztetni - jó kis levél vagy telefon téma :) - és ezek alapján összeállítani a csomagot és pénzt küldeni. A "spejz"-ről részletesebben olvashatsz itt.

Előfordul, hogy szállításban van a bentlévő és ekkor szükséges csomagot küldeni. Ennek akadálya nincs, de néhány dologra feltétlenül figyelni kell:

  • meg kell bizonyosodni róla, hogy körszállításban lesz az emberünk (ez általában heti szállítás - de 1-2 nap egy helyen biztos van - és így van elég idő, hogy megkapja a csomagot
  • mind a két intézmény - az állandó háza és a csomagot fogadó hely - szabályait figyelembe kell venni (amikor szállítják vissza átnézik a cuccait természetesen és ha van benne olyan ami az állandó házban tiltott kidobásra vagy letétezésre kerül --> pénzkidobás)
  • csomaglistát ajánlott/kell mellékelni, főleg ha szállításban kapja meg - saját készítésű sablon: erre azért van szükség, mert már találkztam a következő esettel (pl.: Baracskán): a bentlévő szállításba kapott csomagot, a csomag tartalma megfelelt mind a két intézmény szabályainak, de amikor visszaszállították az állandó helyére a bentlévő nem tudta igazolni, hogy az új - és egyébként teljesen legális csomagban kapott - tárgyait honnan szerezte és ebből kifolyólag fegyelmi eljárást indítottak ellene (azt feltételezvén, hogy elvette/lopta valakitől szállításban), amit megszüntettek végül azzal a megállapítással, hogy nem történt szabályszegés/fegyelmi vétség... de a kedvezmény-tárgyaláson természetesen negatív tényezőként vették figyelembe. Szerintem jobb elkerülni az ilyen "félreértéseket".

Csomagosztás a börtönben. Legalább neki minden hónapban karácsony van :) - sokszor ütöm el ezzel a poénnal az újabb csomag feladásával lepecsételt külön töltött hónapot. Egyébként meg tényleg úgy élik meg bent, mint kisgyermek az ajándék bontogatását. Minden hétköznap van csomagosztás, általában délután, de ez szintén változó. Egyenként mennek a börtönlakók a csomagokért és a jelenlétükben a csomagos őr felbontja a dobozt és átnézi a csomagnak minden egyes darabját: nyomkod, világít, pálcával turkál (főleg tusfürdőknél, tubusos dolgoknál - egy hurkapálcát beledug az őr és átkavarja, így nézi meg, hogy nem tettek-e valamit bele), szétvág, kiönt (előfordul, hogy műanyag dobozba kiöntik a folyékony dolgokat). Ha bármi mechanikusat küldünk - kisrádió, óra, hajnyíró, tetris - először bevizsgálásra küldik (szétszedik és átvizsgálják, hogy megfelel-e a benti szabályoknak és hogy nincs-e benne elrejtve valami), a bevizsgálás ideje teljesen változó (Baracska itt is viszi a prímet: egy hajvágó bevizsgálása 5 hónap is lehet - vicc kategória). Az átvizsgálás után a hozzátartozónk bepakolja a kapott cuccokat a lavórjába és megy vissza a körletére.

Az intézmény-specifikus szabályokat a következő menüpontban tudjátok megnézni: Magyarország büntetés-végrehajtási intézetei.

Az alábbi képen látható egy BV-s tájékoztató "a csomagban beküldhető tárgyakról".