Amit egy kapcsolattartó jó ha tud

Amikor bekerül valaki előzetbe vagy letöltőbe először egy csurmába (általában nagy létszámú, jobb esetben ágyas inkább csak priccses zárka) rakják, ahonnan általában egy szállító-szintre visz a börtönlakó útja. Ezen a szinten vannak ideiglenesen elhelyezve azok, akiknek még nem találták meg a végleges helyét/házát. Előzetben gyorsabban kapja meg a fogvatartott a végleges helyet, mint azok, akik már jogerős büntetésüket kezdik meg letölteni.  Már befogadáskor megkapja mindenki a NYILVÁNTARTÁSI SZÁMÁT. Ez két betűből és négy számjegyből áll (pl.: EE0001). Ez a szám azonosítja a börtönlakót innentől kezdve és természetesen a SPEJZ-KÁRTYÁJÁN is rajta van. A spejz-kártya olyan, mint egy multifunkciós börtön-személyi: egy laminált papírlap rajta a börtönlakó fényképével (az az elvárt fizimiska bent, ami ezen a képen szerepel), a nevével, a születési dátumával, nyilvántartási számával és annak vonalkódjával. Multifunkciós, mert ezzel tud majd telefonálni, a börtönboltban vásárolni, csomagot átvenni, igazolni a személyét ha kell.

A büntetés-végrehajtási intézetek épületekre és azokon belül szintekre és zárkákra vannak bontva. Minden szintnek van egy saját NEVELŐ tisztje (a főnök a szinten, ő olvassa át a leveleket, intézi a kéréseket, ő engedélyezi a beszélőt és úgy egyébként is mindenhez az ő engedélyét kell kérnie a bentlévőnek, mi kapcsolattartók nagy valószínűséggel soha nem fogunk még csak beszélni sem vele). A nevelő ismerteti az új lakóval a szabályokat, átadja a házirendet (bár lehet azt már befogadáskor átadják), amit szigorúan be kell tartania mindenkinek. A következő lépés a külvilággal történő kapcsolat felvétel elindítása. A börtönlakó kiküld a hozzátartozó címére egy KAPCSOLATTARTÓI NYILATKOZATOT ("Nagy Ignácos"/"Venyigés" kapcsolattartói eleje és a kapcsolattartói háta), amit a hozzátartozónak ki kell töltenie és vissza kell küldenie - levelet már küldhetünk ebben a borítékban, de a csomag feladásával még várni kell legalább 2 munkanapot, mert ekkor a kapcsolattartásunk még nem élő. A kapcsolattartás csak akkortól él, amikor a nevelő felviszi a BV nyilvántartásba a kapcsolattartó adatait. Előzetben szigorúbban nézik a kapcsolattartást is, van hogy külön engedélyeztetni kell (ügyész, bíró), főleg ha nem közeli hozzátartozó a leendő kapcsolattartó. Letöltőben már könnyebben megy, itt már "barát" is könnyen lehet kapcsolattartó. Fontos, hogy a kapcsolattartói nyilatkozatot pontosan és a valós adatokkal töltsük ki. A cím mezőnél a lakcímkártyán szereplő címet kell megadni, a levelezési címet külön fel kell tüntetni.

TELEFONszámokat úgy add meg, hogy csak azokat a számokat tudja majd hívni. (Jó tudni, hogy bentről a mobil számokat kb 110 Ft/perc áron tudnak hívni - hétvégén 70 Ft/perc, míg vezetékes számot kb 15 Ft/percért. Szóval érdemes egy vezetékes telefonszámot beszerezni. Előzetből hetente 3x lehet 10 percet , míg letöltőben 60 percenként 5 percet lehet telefonálni. Telefonálni hétvégén és ünnepnapokon is lehet (általában még olcsóbban is) reggel 8 és délután 18 között.

A kapcsolattartóival együtt mehet vissza már LEVÉL, ahogy azt írtam fentebb is. Csak kapcsolattartó küldhet levelet. A leveleket is átolvassák, de mennyiség vagy gyakoriság beli korlát nincs: tehát annyi levelet írunk amennyit csak akarunk. Arra figyelj, hogy max A/5-ös méretű boritékban küldj levelet, mert az enél nagyobb már csomagnak számít és csak aktuálisan kapható csomag terhére fogadhatja a rab (tehát vagy a levél, vagy a csomag). Levélben küldhetünk be gyerek rajzokat, fényképeket, újság kivágásokat (de nem egész újságot vagy oldlakat), képeslapt (ami nem zenél). A borítékra lehet rajzolni és matricát is ragaszthatunk, de a pufi/szivacsos matricákat leszedik a borítékokról. A borítékon szerepelnie kell a feladó/kapcsolattartó nevének és a levelezési címének, valamint a börtönlakó adatainak is (név, nyilvántartási és zárka szám, a bv-intézet levelezési címe - gyakran postafiók). A borítékba általában lehet tenni egy üres válaszborítékot is, hogy ő is tudjon levelet küldeni. Ha törvénytelen dologról próbálunk meg levelezni, vagy bármi olyanról ami nem szabályszerű megszüntetik a kapcsolattartást. Nem jó játszani vele. Borítéknak a postakész elsőbbségit ajánlom, mert 1 max 2 munkanap alatt ott van és még az ára is megfizethető - bármelyik postán lehet belőle venni. (elsőbségi boríték felcímezve ahogy kell - ezen éppen a "Venyige" postai címzése szerepel)

A kapcsolattartói feladása után 3-4 nappal már lehet CSOMAGOT is feladni. Én jártam úgy, hogy csak 2 napot vártam és visszajött a csomag, mert még nem regisztráltak, mint kapcsolattartót. Imádni való volt, mert ilyenkor a visszaszállítás kötségeit is ki kell fizetni és úja fel kell adni. Nem túl pénztárcakímélő megoldás. A csomagról bővebben olvashatsz a különböző menüpontokban.

Fontos kiemelni, hogy a börtönök levelezési címe és a csomagküldési címe a legtöbb esetben különböző. A levelezési cím általában egy postafiók cím, míg a csomag küldési cím maga a börtön címe.

Egy hónapban 1x találkozhattok is általában 1 órára, ez a BESZÉLŐ. Ennek legfőbb feltétele, hogy a hozzátartozónk normálisan viselkedik és nincsenek fegyelmi eljárásai, vétségei, rendbontásai. Ilyenkor adhatnak telefonos beszélőt (nincs fizikai kontaktus, ültök egy plasztik kalitkában és telefonon csevegtek egymással - mint a filmekben), vagy meg is vonhatják azt. Ahány börtön, annyi beszélő terem. Van ahol lehet automatából szendvicset és üditőt vásárolni és együtt tudtok enni, van ahol (ez a legritkább) vihetsz be házi kosztot, de általában csak ülhettek egymással szemben, mellkastól lefelé elválasztva, egy puszi az elején, aztán max. a kezét foghatod, mert szól az őr. De legalább látod és tudod, hogy megvan. Gyerek is mehet beszélőre, 6 éves korig átülhet a rab ölébe. Általában pontosan kezdik és hajszál pontosan fejezik be a beszélőket. Onnan ketyeg az óra, amikor az utolsó rab is leül. Természetesen nem érkezhetünk ittas vagy bódult állapotban (van ahol szondáztatnak is), nem lehet nálunk illegális dolog. A beszélőre bevinni semmit nem lehet, csak papírzsepi lehet velünk. Minden cuccunkat kis szekrénykébe zárva kell letenni (megjegyezném, még ügyvédtől is hallottam, hogy bement ügyvédi beszélőre és addig kinyitották a szekrénykéjét - neki is mindent le kell tennie -, és elvitték egy ruhadarbját). Szóval én soha nem viszek magammal értéket, ha tudom még a telefonomat sem tartom magamnál! Beszélő előtt mindig küldenie kell a rabnak egy meghívót, azaz BESZÉLŐPAPÍRT - egy "Venyigés" beszélőpapír eleje és a beszélőpapír hátulja. Ez lesz a papírra írva: "Értesítés Intézményen belüli látogatásról". Minden hónapban csak 1 ember kapja meg és azon van felsorolva az összes meghívott személy. Böris szóhasználatban Randi-papírnak hívják. Szóval ezt a Randi-papírt mindig el kell vinni a beszélőre a személyivel és a lakcímkártyával együtt! Beszélő kezdete előtt 30 perccel kezdenek el beengedni, érdemes ekkorra odamenni.

Másik fontos dolog a TELEVÍZIÓ kérdése. Minden zárkán lehet 1 db TV. Ezt nekünk, kapcsolattartóknak kell bevinnünk a BV-intézetbe. Általában mindenhol ki van jelölve egy héten 1 nap, amikor bevihetjük a készüléket. Max. 41 cm-es TV-t vihetünk be és általában azt sem engedik, hogy teletext legyen benne (mert az tiltott kapcsolattartásra ad okot - lehet sms-t küldeni egyes csatornák teletext-ére) - MÁR LEHET TELETEXTES TV-T IS BEVINNI (2012. július). Ha már van bent a zárkán TV, akkor a mi emberünk készüléke marad letétben, ahonnan bármikor felkérheti zárkára. Persze ez egyáltalán nem egy kötelező darab, már csak anyagi megfontolásból sem. Ugyanis teletext nélküli tévét nem gyártanak túl gyakran, ezért elég ritka darab. Én volt, hogy Budapest teljes belvárosát bejártam, hogy találjak. Nem volt egyszerű kör. Akinél meg van az pontosan tudja, hogy hova kell és meg is kéri az árát: 14.000 Ft alatt még nem nagyon láttam.